10 Maddede Neden Polonya

10 Maddede Neden Polonya

 

Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla Polonya, yaşam maliyetleri bakımından diğer ülkelere göre daha uygundur. Bu sebepten dolayı yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ve yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin ilgisini çekmektedir. Gelin, birlikte 10 maddede de neden Polonya’nın tercih edilmesine bakalım!

 

  1. Konum Bakımından Polonya

Polonya’ya haritada baktığımızda birçok ülkeye komşu olduğunu görürüz. Orta Avrupa’da yer alan ülkenin yüz ölçümü 312 bin metrekaredir ve Baltık Denizi’ne kıyısı vardır. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Litvanya ve Rusya sınır komşularıdır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmasıyla birlikte Schengen Bölgesi’nde de yer almaya başlamıştır. Konumu itibariyle birçok Avrupa ülkesine oldukça yakın mesafede yer almaktadır.

1. Yaşam Maliyeti Bakımında Polonya

Polonya’da yaşam maliyetlerine bakıldığında diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olduğunu görebiliriz. Ne kadar Avrupa Birliği ülkesi olsa da kullandıkları para birimi Euro değil, Zloti’dir. Son yıllarda Türkiye’de yaşanmış olan ekonomik problemler sebebiyle Türk Lirası, Zloti karşısında değer kaybetse bile Polonya diğer birçok ülkeye göre hala daha ekonomik bir ülke olarak görülmektedir. Ortalama olarak bir kişinin aylık yaşam maliyeti 600 veya 700 Euro arasındadır.

 

2. Ekonomi Bakımından Polonya

Ekonomi bakımından Polonya’yı ele aldığımızda, Avrupa Birliği’nin en büyük sekizinci ekonomisi olduğunu görürüz. Polonya, 1990 yılından bugüne kadar serbestleşme politikası ile büyümesine devam etmektedir. %62.3’lük oranla ekonomisinin büyük bir bölümü hizmet sektörüne aittir. %34.2’lik oranla sanayi, %3.5’lik oranla tarım devamında gelmektedir.

 

3. Eğitim Bakımından Polonya

Polonya gerek yaşam maliyetleri bakımından ucuz olması gerekse kaliteli eğitimiyle öğrencilerin yurt dışında eğitim almak istedikleri ülke arasında yer almaktadır. 1988 yılından beri Erasmus programı ile öğrenci hareketliliğinin oldukça yoğun olduğu ülkelerden biridir. En iyi üniversiteleri arasında Arşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi ve Adam Mickiewicz Üniversitesi gösterilmektedir. Polonya’daki üniversitelerin yıllık maliyetleri 3.000 ve 4.500 Euro arasındadır.

 

4. İş İmkanları Bakımından Polonya

Polonya’da işsizlik oranının artmasına rağmen sağlık, teknoloji, mühendislik gibi birçok sektörde açık pozisyonlar yer almaktadır. Polonya’ya çalışmak için başka ülkelerden gelen kişilerin öncelikle çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Lehçe ve İngilizce’ye olabildiğinde hakim olması, akıcı bir şekilde konuşması oldukça önemlidir. Yasal çalışma süresi hafta içi 5 gün, haftalık da 40 saat şeklindedir. Asgari ücret 3150 Zloti olarak belirlenmiştir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla asgari ücret düşük seviyededir. Ama yaşam maliyetleri ucuz olması bakımından ekonomik olarak bir zorluk görülmemektedir.

 

5. Kültür Sanat Bakımdan Polonya

Polonya kültürü aslında Avrupa’nın ortasında yer almasıyla Doğu ve Batı kültürünün bir karışımıdır. Bu karışım Polonya’nın filmlerine, müziklerine, çağdaş modern sanat eserlerine yansımıştır. Klasik müzik sanatçısı Chopin’in de ülkesi olan Polonya, çağdaş sanat kültürüyle geleneksel halk kültürünü çok güzel bir şekilde harmanlamıştır. Filmleriyle uluslararası festivallerden her zaman ödüllerle dönmektedir. Avrupa’nın önemli uluslararası müzik ve tiyatro festivallerine de ev sahipliği yapmaktadır.

 

6. Ulaşım Bakımından Polonya

Polonya, konumu gereği diğer ülkelere seyahat etmek için oldukça ucuz bir ülkedir. Tren, otobüs ve uçakla ulaşım ucuzdur. Gelişmiş tramvay sistemleri, metro ağlarının yanı sıra otobüslerle de şehir içi ulaşım toplu taşıma ile kolaydır. Toplu taşıma ücretleri öğrenciler için aylık yaklaşık 55 Zloti, sivil kişiler için de 110 Zloti şeklindedir. Düz bir yapıya sahip olması sebebiyle bisiklit kullanımı da oldukça yaygındır.

 

7. Konaklama Bakımından Polonya

Polonya’da konaklama maliyetleri şehirlere göre farklılık göstermektedir. Varşova şehrinde ortalama bir evin kirası 2.800 Zloti şeklindedir ama ülkenin diğer bir şehrinde aynı seviyede olan evin maliyeti ortalama 1.200 Zloti şeklinde yer almaktadır. Öğrenciler için daha çok üniversitelerinin yurtları veya paylaşımlı oda gibi seçenekler daha uygundur. 3 kişilik öğrenci yurtları genel olarak 500-600 Zloti arasındadır.

 

8. Lezzetler Bakımından Polonya

Coğrafi konumu gereği ve geçmiş yıllarda birçok ülkeyle etkilişimde olması sebebiyle Polonya mutfağında farklı ülkelerin izleri görülmektedir. Lahana ve patates Polonya’nın yemeklerde en çok kullandığı besinler arasında önde gelmektedir. Aynı zamanda etle yapılan yemekleri de Polonya lezzetleri arasında görmekteyiz. En ünlü ve bilinen yemeği ise Pierogi’dir.

 

9. Eğlence ve Sosyal Hayat Bakımından Polonya

Polonya kültürel güzelliklerinin yanı sıra eğlence ve sosyal hayatı ile de Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biridir. Oldukça dinamik sosyal hayata sahip olan ülkede, pek çok gece kulübü, disko ve bar yer almaktadır. Her yıl dünyaca ünlü isimlerin konserleri gerçekleşir. En ünlü festivalleri arasında Open’er ve OFF yer almakta, dünyaca ünlü isimlere bu festivaller ve konserler sayesinde ev sahipli yapmaktadır.

Leave a Reply