Polonya’da Yaşam

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Polonya 2004 yılından beri Avrupa Birliği ülkesidir. 1918 yılından beri de cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. Ekonomik şartları ve diğer şartlar bakımında bakıldığında Polonya, nüfus yoğunluğu olarak Avrupa Birliği’nin en büyük 9. ülkesi, dünyanın ise 33. ülkesidir. Nüfus yoğunluluğunda yaşlılık oranına bakıldığında 40 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en dinamik nüfusa sahip olan ülkelerinden biridir. Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir ama ülkenin genç nüfusu iyi derecede İngilizce konuşmakta ve bilmektedir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sebebiyle de Almanca ve Rusça da az da olsa bilinmekte ve konuşulmaktadır.

 

Polonya’nın ekonomisine baktığımızda %62,3’ünü hizmet sektörü oluşturur, %34,2’sini sanayi sektörü ve %3,5’ini tarım oluşturmaktadır. Para birimi ise Zloti’dir. Avrupa Birliği’nin 6. en büyük ve Doğu Avrupa ülkeleri içerisinde de en güçlü ekonomiye sahiptir. Ekonomik anlamda sürekli gelişen Polonya’da yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşüktür. Polonya yer altı kaynakları bakımından da  dünya ortalamasından daha fazla bir oranda kömür rezervlerini barındırır.

 

Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan ve Romanya gibi Avrupa Birliği ülkelerine yakınlığından dolayı öğrencilerin Erasmus programı için tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Ekonomik olarak da diğer Avrupa Birliği ülkerinden daha avantajlı olduğu için İtalya, İspanya, Hindistan, Ukrayna, Çin, Norveç, Nijerya gibi dünyanın her bölgesindeki öğrenciler de eğitimleri için Polonya’yı tercih etmektedir.

 

Ulaşım açısından da Polonya ekonomik bir ülkedir. Ulaşım araçları bakımından Polonya halkı kendi araçları ve toplu taşımanın yanı sıra bisikleti de sıklıkla kullanmaktadır.

Bir bisiklet ülkesi olan Polonya’da bisiklet ile her yere çok rahatlıkla gidilebilir. Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında bile sokaklarında bisiklet trafiği görülmektedir.

 

Konum olarak bakıldığında Avrupa’nın ortasında yer alan Polonya’nın güneyinde Slovakya, doğusunda Belarus, kuzeydoğusunda Rusya, güneydoğusunda ise Ukrayna ve Baltık Denizi, batısında ise Almanya yer almaktadır. Polonya 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir ama 2007 yılından beri Schengen bölgesinde bulunmaktadır. Konuma itibariyle Balkanları ve Batı Avrupa’yı birbirine bağlar ve bur durumda Polonya’yı oldukça popüler bir hale getirmiştir. Başkenti Varşova’dır ama bilinen şehirleri arasında Varşova, Krakow, Lodz ve Wroclaw şehirleri yer almaktadır. Ülke içerisinde yer alan Bug nehri üzerindeki sınırı, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin doğu sınırı özelliğini taşımaktadır.

 

Leave a Reply