Polonya’da Denenmesi Gereken Lezzetler

Polonya mutfağı, diğer ülkelerin mutfakları gibi birçok kültürden etkilenmiştir. Rönesans döneminin saray mutfağından Alman, Yahudi, Macar ve Rus mutfağına kadar birçok izi mutfak lezzetlerinde barındırmaktadır. Lezzetlerine bakıldığında Türk damak zevkine, Türk lezzetlerine oldukça yakın yemekler de görülmektedir. Polonya’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka denenmesi gereken lezzetli yemekleri sizin için derledik!

 

Pierogi

Polonya’nın geleneksel yemeklerinden biri olan, hamurdan yapılan ve mantırıyı andıran yemeği Pierogidir. Pierogiyi Polonya’daki her restoranda görebilirsiniz. Bu lezzetli, tereyağlı hamur işinin içerisinde bol miktarda iyi pişirilmiş et bulunur. Mantıya benzeyen Pieroginin üzeri genelde beyaz olur ve ağzı kapalıdır. Eğer et yemiyorsanız içerisindeki malzemeyi ıspanaklı, peynirli, patatesli olacak şekilde de tercih edebilirsiniz.

 

Zapiekanka

Zapiekanka, Ortadan kesilen uzun baget ekmeklerinin üzerine tereyağ, domates sos sürülerek lezzet verilen ve en üst kısma mantar, peynir, baharat eklenerek fırında pişirilen Polonya’nın en ünlü sokak lezzetlerinden biridir. Mantar ve peynirin yanısıra dilediğiniz tatlarla Zapiekankaları lezzetlendirebilirsiniz. Varşova ve Krakow sokaklarındaki büfelerde çok fazla görülen sokak lezzetini mutlaka denemelisiniz.

 

Żurek 

Çorba Polonya kültüründe oldukça büyük bir öneme sahiptir. Żurek ya da Jurek olarak bilinen çorba Polonya’nın ünlü çorbalarından biridir. Büyük bir somun ekmek içinde kocaman et parçalarıyla dilimlenmiş yumurta, mantar, sosis ve patatesin yer aldığı, defne yaprağı ve baharatlarla lezzetlenen tam bir protein deposu olan çorba, özel bir Polonya çorbasıdır. Soğuk havalarda bir vitamin deposu olan çorba Polonya halkının sevdiği çorbalar arasındadır.

 

Kaz Konfi

Polonya’da oldukça çok fazla kaz eti tercih edilmektedir. Kaz konfi, farklı sunumu, meyveli sosları ve şarapla harmanlanmasıyla hazırlanan yemek, deneyen herkesin ağzında harika bir lezzet bırakıyor. Restoranların menüsünde yer alan bu lezzetli yemeğin yanında patates, elma ya da karamelize soğanla servis edilir.

 

Golabki

Golabki lahana ile yapılan ve bizim lahana sarması yemeğimize oldukça çok benzeyen Polonya’nın ünlü yemeklerinden biridir. Golabkinin içinin lezzeti ile lahanaların üzerine dökülen yoğurt ve domates sosuyla damakta lezzetli bir tat bırakır. İçinde yer alan harcın içerisinde de bizim lahana sarmasına benzer olarak kıyma, soğan ve pirinç yer alıyor. Geleneksel restoranlarda Golabki yemeği oldukça sık görülmektedir.

 

Leave a Reply